jezioro

Jeziora mazurskie – te musisz zobaczyć!

Mazury to jeden z najczęściej obieranych kierunków przez Polaków w okresie wakacyjnym. Rozsądne ceny, świeże powietrze, możliwość obcowania z naturą i obserwowania wielu gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku, a przede wszystkim obecność ponad 2600 jezior, są zaletami, które sprawiają, że ten region jest świetną alternatywą dla drogich, zagranicznych wakacji.

Śniadrwy

Jednym najpiękniejszych jezior w tym regionie są, a jakże, największe w Polsce Śniardwy. Akwen ten o powierzchni 113,4 km² zachwyca dzikością przyrody. W okolicy można spotkać siedem gatunków ptaków znajdujących się w Czerwone Księdze Zwierząt. Ponadto, bagienny teren jest miejscem występowania rzadko spotykanych roślin, takich jak kosaciec syberyjski czy żłobik koralowy. Śniardwy to też wymarzone miejsce dla żeglarzy, lecz jedynie dla tych zaprawionych w bojach, bo obecność głazów narzutowych może sprawić spory problem niedoświadczonym amatorom żeglugi.

Niegocin

Zwiedzając Mazury na pewno warto też udać się w okolice jeziora Niegocin, będące trzecim, co do wielkości w regionie. To prawdziwy raj dla wędkarzy, a w jego wodach można spotkać aż 16 gatunków ryb. Przez Niegocin biegnie również kajakarski szlak Galindów, będący najkrótszym połączeniem z jeziora Śniardwy do Giżycka.

Kisajno

Fani kinematografii na pewno nie omieszkają udać się nad Kisajno. To urokliwie położone jezioro było scenerią dla jednego z najbardziej docenionych polskich filmów w historii – „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego. Tutaj również Jerzy Kawalerowicz nagrał scenę przeprawy przez Nil w „Faraonie”. Na jeziorze znajduje się również kilkanaście wysp, będących rezerwatami przyrody i schronieniem dla wielu gatunków ptaków, takich jak perkoz dwuczuby czy czapla siwa.

O walorach turystycznych Pojezierza Mazurskiego można pisać wiele, ale nic nie zastąpi odwiedzenia tej przepięknej części naszego kraju i zachłyśnięcia się tamtejszym, świeżym powietrzem, spoglądając na zachód słońca w cudownych okolicznościach przyrody.