Komunikacyjne OC – co warto wiedzieć o ubezpieczeniu?

Na właścicielach pojazdów mechanicznych w Polsce spoczywa szereg obowiązków. Jednym z nich jest posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zwanego potocznie OC. Co wypada wiedzieć na jego temat?

Komunikacyjne OC – zakres ubezpieczenia

Zakres ubezpieczenia OC to jedna z najważniejszych kwestii, o których powinna poinformować klienta agencja ubezpieczeniowa. Giżycko oferuje klientom polisy komunikacyjne w różnych cenach. O ile w przypadku różnego rodzaju polis zakres ochrony ma kluczowe znaczenie, o tyle z komunikacyjnym OC sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, ponieważ zakres ochrony jest tu regulowany odgórnie. Wynika to z ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach. Jak przypomina agent ubezpieczeniowy Marek Radzewicz prowadzący w Giżycku biuro PZU, nie ma opcji poszerzenia tego zakresu za dodatkową opłatą – dla wszystkich kierowców jest on jednakowy. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu 695277109 lub wysyłając wiadomość na adres maradzewicz@agentpzu.pl.

Komunikacyjne OC – sumy gwarantowane

Podobnie jak zakres ochrony, tak i sumy ubezpieczenia OC dla kierowców są niezmienne, o czym również klientów informuje każda agencja ubezpieczeniowa. Giżycko ma bardzo bogatą ofertę polis komunikacyjnych, ale wszystkie te ubezpieczenia łączą te same sumy gwarantowane. Wynoszą one 5 210 000 euro dla szkody na osobie oraz 1 050 000 euro dla szkody majątkowej.

Komunikacyjne OC – co wpływa na wysokość składki?

Zakres ochrony oraz sumy gwarantowane nie przekładają się na wysokość składki ubezpieczeniowej, ale na ten aspekt wpływają inne czynniki. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają m.in. wiek, markę i wartość pojazdu oraz pojemność jego silnika, wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce rejestracji pojazdu itp. Każda firma ubezpieczeniowa ocenia ryzyko wedle własnych kryteriów i stąd właśnie biorą się takie rozbieżności w cenach polis. W celu znalezienia najlepszego ubezpieczenia należy porównać rozmaite oferty, mając przy tym na uwadze wysokość składki.