mikolajki

Zabytki Mazur – co warto zobaczyć?

Mówi się Mazury cud natury i jest to oczywiście prawda. Mazury są piękne, można tam wypoczywać na łonie natury. Oczywiście warto również wybrać się na wycieczkę i zobaczyć piękne zabytki Mazur. W tym artykule przedstawię wam 3 najciekawsze zabytki tego regionu.

Zamek w Nidzicy

Jest to siedziba krzyżackiego prokuratora. Ten zamek zdobyli Polacy w 1410 i 1454 roku. Lecz ostatecznie tereny pozostały przy zakonie, później należały do Prusów Książęcych. Zamek był dwukrotnie rekonstruowany. W tym zabytku znajduje się Nidzicki Ośrodek Kultury oraz Muzeum Ziemi Nidzickiej.

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza miała zabezpieczać przesmyk pomiędzy jeziorami Kisajno oraz Niegocin. Ten zabytek służył jako linia obrony Wielkich Jezior Mazurskich. Podczas drugiej wojny światowej twierdza Boyen była użytkowana przez Niemców. Kiedy Adolf Hitler opuścił siedzibę, wysadzono zabytek w powietrze. Dziś znajduje się tam historyczna ekspozycja, obiekt jet również świetnym miejscem na spacer.

Wilczy Szaniec i Mauerwald

Niedaleko wsi Gierżoł znajduje się Wilczy Szaniec. Podczas drugiej wojny światowej znajdowała się tam kwatera Adolfa Hitlera. Hitler używał tej kwatery od 1941 roku do 1944 roku. W Wilczym Szańcu były liczne wizyty przedstawicieli państw, które współpracowały z Niemcami. W 1959 roku powstało tam muzeum. Również w Mamrach powstała Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Kwatera miała kryptonim „Anna”. W Mamerkach powstało jedno z głównych centrów dowodzenia armią niemiecką. Tego zabytku nie wysadzono w powietrze.